Каталог товарів

03.01.2023 14:56:21

Експерти прогнозують надскладний опалювальний сезон 2022/2023 років: як підготуватися

Підготовку до опалювального сезону грамотно розпочинати з літа. За прогнозами експертів, холодний період 2022-2023 років буде особливо складним для України. Незважаючи на обіцянки чиновників щодо стабільної ціни на газ та своєчасного включення опалення, існує ризик, що через воєнні дії подача тепла може бути неможливою або тимчасово призупиненою внаслідок руйнування об'єктів енергетичної інфраструктури. Розумно зробити висновок, що температура в будинках і квартирах українців цієї зими залежить безпосередньо від них самих. Щоб не замерзнути, потрібно підготуватися ще до холодів. Епіцентр пропонує до вашої уваги прості ефективні поради, які допоможуть зберегти комфортний мікроклімат у вас вдома, незалежно від погодних умов зовні.

Утепліть квартиру/будинок

Утеплення мінеральною ватою фото

Це чудовий спосіб зберегти до 25% тепла, тим самим ви суттєво зекономите на опаленні. Даний метод доступний для власників квартир та приватних будинків. Утеплити можна фасад та стіни зсередини. Можливість внутрішнього утеплення сподобається тим, хто не бажає зіпсувати гарне зовнішнє оздоблення.

Матеріали для утеплення

Сьогодні для теплоізоляції використовують пінопласт та мінеральну вату.

Характеристики

Пінопласт

Мінеральна вата

Коефіцієнт теплопровідності (Вт/м*К)

0,033 – 0,037

0,036 – 0,045

Вартість (грн./1 плита шириною 50 мм)

45-90 

65-190

Температура плавлення (°С)

от +220

вище +1000

Термін служби (років)

20-40 

25-50

Як бачимо, пінопласт дешевший, але програє мінваті у вогнестійкості, паропроникності, стійкості до шкідників та довговічності. Зважаючи на сьогоденні реалії воєнного часу, фахівці рекомендують віддавати перевагу утепленню мінеральною ватою. Її висока температура плавлення допоможе вберегти будинок та квартиру від пожежі.

Розрахунок вартості

Розрахуємо орієнтовний бюджет на утеплення залежно від вибраного матеріалу. Розглянемо з прикладу одноповерхового будинку площею 80 кв. м. Його довжина – 10 м, ширина – 8 м, відповідно периметр – 36 м. Щоб дізнатися площу стін, множимо 36 м на висоту (3,5 м), виходить 126 кв. м. Від отриманого значення віднімаємо площу дверних та віконних отворів. Припустимо, в будинку 5 вікон стандартних розмірів (5 × 1,42 м × 1,14 м = 8 кв. м) та 1 вхідні двері (2 м × 0,8 м = 1,6 кв. м), загальною площею 9,6 кв. м. Проведемо розрахунок: 126 кв. м - 9, 6 кв. м = 116,4 кв. м. Потрібно утеплити 116,4 кв. м фасаду.

Утеплення 116,4 кв. м пінопластом із супутніми витратними матеріалами (дюбелями, склосіткою, клеєм, ґрунтовкою, декоративною штукатурною) обійдеться приблизно в 22000-27000 грн. залежно від вартості вибраних будматеріалів. Це без урахування роботи. Розцінки на послуги фахівців відрізняються від регіону та прайс-листа обраної бригади. Щоб утеплити аналогічний будинок мінеральною ватою, потрібно близько 30000-35000 грн. Утеплення фасаду квартири обійдеться дешевше, враховуючи, що кількість зовнішніх стін і їх площа менша.

Увага! Пам'ятайте, що наведений розрахунок орієнтовний. Ви можете самостійно розрахувати необхідний бюджет за допомогою онлайн-калькулятора.

Переваги утеплення

На перший погляд, може здатися досить дорого. Але не забувайте, що утеплення допоможе зекономити до 25% на опаленні. Наприклад, якщо припустити, що ви споживали приблизно по 150 куб. м газу в листопаді, березні, квітні та по 250 куб. м у грудні, січні, лютому, виходить протягом опалювального сезону ви витрачали 1200 куб. м. З огляду на поточні тарифи на опалення – 7,9569 грн./1 куб. м, за півроку ви витратите щонайменше 9 548,28 грн. Від отриманого числа вираховуємо 25% – суму, яку вдасться зекономити утепленням: 2387 грн. за сезон. Виходить, що утеплювальні заходи повністю окупляться в середньому за 10 років. Потім ще 30-40 років ви зможете насолоджуватися теплом та економити на опаленні.

Важливо! Якщо вирішили утеплити житло, рекомендуємо зайнятися цим якнайшвидше, адже при температурі нижче +5°С утеплення фасаду вважається недоцільним, оскільки не вдасться досягти потрібного ефекту.

Поставте енергозберігаючі металопластикові вікна

Енергозберігаючі металопластикові вікна фото

У 2022 році сотні будинків українців постраждали через вторгнення окупантів. Більшість вікон вибито ударними хвилями від вибухів. Чому б замість звичайних склопакетів не встановити енергозберігаючі? Необізнана людина може подумати, який в цьому сенс, чи не краще ці гроші витратити на опалення. Але насправді енергозбереження бере безпосередню участь у підтримці комфортної температури всередині приміщення, незалежно від погодних умов на вулиці.

Енергозберігаючі пластикові вікна мають наступні переваги:

  • чудова теплоізоляція: збереження 60-80% тепла взимку, що в 2-3 рази перевищує аналогічний показник для віконних конструкцій старого зразка. Припустимо, ви нагріли приміщення до +25°С. Тепловтрати через вікна становитимуть лише 20-40%. Тобто після відключення опалення повітря у вашій оселі знизиться до +15…+20°С. Таким чином, можна суттєво зменшити витрати енергії, тим самим зекономити на комунальних платежах;
  • помірна пропускна здатність сонячних променів: склопакет пропускає 60-70% природного освітлення, завдяки чому в приміщенні завжди досить світло. При цьому проміння не засліплюватиме, навіть яскравими літніми днями;
  • висока шумоізоляція: через закриті вікна до кімнати проникає всього 30 децибелів вуличного звуку. Враховуючи, що людина нормально чує 130 децибелів, сторонні шуми не будуть проблемою. Така перевага особливо сподобається мешканцям Києва, Дніпра, Львова та інших великих міст.

Розрахуємо, скільки грошей потрібно для заміни вікон. Візьмемо за основу середню вартість виробу – 6500 грн. На 5 штук для будинку зі згаданого вище прикладу потрібно 32500 грн. Ще необхідно докупити витратні матеріали, включаючи монтажну піну, кріплення, клей, грунтовку, фарбу, силіконовий герметик. Також потрібні гроші на оплату монтажних робіт. Загалом придбання окупиться за 5-10 років.

Важливо! Енергозберігаючі металопластикові вікна також запобігають нагріванню приміщення влітку, що знижує потребу в цілодобовому використанні кондиціонерів та вентиляторів у спекотний період.

Використовуйте альтернативні джерела тепла

Альтернативні джерела тепла фото

Твердопаливні котли

Твердотопливний котел фото

Це чудовий вибір для власників приватних будинків. Твердопаливні котли працюють на дровах, паливних брикетах, пелетах, вугіллі. Пристрій має порівняно невисоку вартість, до того ж тверде паливо коштує дешевше, ніж газ.

Розрахуємо на прикладі відомого нам будинку площею 80 кв. м. Протягом опалювального сезону знадобиться в середньому 7-10 кубометрів дров. Цифра залежить від погодних умов, наявності утеплення стін та якості вікон. У 2022 році в Україні 1 кубометр колотих дров можна купити в середньому за 900 грн. За сезон ви витратите 6300-9000 грн. на паливо. Не так вже й багато.

Увага! Незаперечна перевага твердопаливних котлів – автономність. Вони незалежні від електрики та газу, тому у вашому будинку буде тепло навіть у разі непередбаченого відключення світла та припинення газопостачання.

А якщо купити сучасний котел з плитою, на якому можна готувати їжу, ви зекономите ще більше, враховуючи усунення необхідності використання газової та електричної варильної поверхні.

Важливий момент – опалення будинку твердопаливним котлом потребує зусиль. Крім заготівлі та зберігання палива потрібно правильно обслуговувати прилад та димар.

Кондиціонери з обігрівом

Кондиціонер з обігрівом фото

Сучасні пристрої для кондиціювання здатні не тільки охолоджувати, але й обігрівати приміщення. З опаленням справляються моноблоки, спліт-системи та мультиспліт-системи.

Переваги кондиціонерів з обігрівом:

  • універсальність: техніка для кондиціювання відмінно підходить для встановлення в квартирах та приватних будинках;
  • доступна альтернатива централізованому опаленню;
  • високоефективна фільтрація повітря;
  • широкий функціонал: прилади можуть підтримувати самодіагностику, авторестарт, теплий старт, автоматичне очищення, таймер, турборежим і т.д.

Залежно від потужності, кондиціонер обслуговує різну площу: в середньому від 20 до 80 кв. м. Хтось розмірковує, якщо у мене квартира 60 кв. м, мені достатньо одного приладу. Але це не так. Спліт-система ефективно обігріває лише одне приміщення. Навіть через відчинені двері нагріте повітря не зможе повною мірою потрапляти до інших кімнат. Щоб одночасно обслуговувати цілу квартиру чи будинок, слід купити мультиспліт-систему з кількома внутрішніми блоками. Відповідно таке придбання обійдеться дорожче.

Помічено, що у міжсезоння кондиціонери з обігрівом економно споживають енергію, але при зниженні температури у зимові місяці витрата електрики збільшується. Проте вирішення проблеми є. При покупці звертайте увагу на показник енергозбереження SCOP. Моделі класу А+, А++ та А+++ енергоефективні.

Увага! Кондиціонери з обігрівом можна використовувати в якості основного джерела тепла і в поєднанні з іншими варіантами опалення.

Тепловентилятори

Тепловентилятор фото

Подібні прилади на відміну від звичайних вентиляторів оснащені спіральним або трубчастим нагрівальним елементом, який забезпечує нагрівання вентильованого повітря, підвищуючи температуру в приміщенні. Тепловентилятори відрізняються конструкцією, способом встановлення, габаритами. Завдяки широкому асортименту можна знайти наступні моделі:

  • портативні та стаціонарні;
  • підлогові та настінні;
  • з пультом ДК;
  • з імітацією полум'я тощо.

Подібні електричні обігрівачі підходять для приватних будинків та квартир. Їх краще використовувати в якості додаткового джерела тепла. Звичайний побутовий прилад не зможе самостійно нагріти приміщення до комфортної температури взимку.

Тепловентилятори компактні та не займають багато місця. Мобільні варіанти легко переносити з однієї кімнати до іншої. Прилади швидко нагрівають приміщення. Швидкість нагрівання тепловентилятором у 2-3 рази перевищує аналогічний показник конвектора.

Увага! Головний мінус тепловентилятора – сухе повітря. Тому рекомендуємо використовувати пристрій разом із зволожувачем.

Дехто переживає, що тепловентилятор багато витрачатиме енергії. Розрахуємо споживання для приладу з максимальною потужністю 2000 Вт. Такий агрегат здатний обігріти 20-22 кв. м, наприклад, вітальню чи велику спальню. За годину нагрівач вживає 2 кВт. При щоденній роботі протягом 8 годин пристрій витрачає 16 кВт на добу, відповідно 480 кВт на місяць. Враховуючи поточний тариф на електроенергію 1,68 грн/1 кВт, комунальний платіж становитиме 806,4 грн. в місяць.

Конвектори

Конвектор фото

Конвекційний обігрівач має велику популярність завдяки високому рівню безпеки. Більшість моделей оснащені функцією захисту від перегріву, від дітей, від перекидання, терморегулятором, таймером. Бувають підлогові та настінні, вертикальні та горизонтальні конвектори. Обігрів відбувається за рахунок конвекції: у пристрій поступає холодне повітря, нагрівається при контакті з ТЕНом, потім передається в приміщення і піднімається вгору. Прилад працює безшумно.

Розрахуємо енерговитрати на прикладі електричного конвектора HausMark HCH 1500 CMG-TLC/M з максимальною потужністю 1500 Вт, який призначений для обігріву кімнати площею 15 кв. м. За годину обігрівач споживає 1,5 кВт енергії. При щоденній 8-годинній роботі техніка витрачає 12 кВт на добу та 360 кВт на місяць. Заплатити за використання пристрою доведеться 604,8 грн. в місяць.

Інфрачервоні обігрівачі

Інфрачервоний обігрівач фото

Це чудове додаткове джерело тепла для квартири та приватного будинку. Пристрій передає тепло від нагрівального елемента за допомогою інфрачервоних хвиль. Головна перевага подібних агрегатів – можливість нагрівати конкретний об'єкт, всього лиш необхідно направити випромінювання в потрібну сторону. Теплове випромінювання з легкістю досягає предметів та людей у ​​зоні своєї дії.

За способом монтажу розрізняють наступні варіанти стаціонарних інфрачервоних обігрівачів:

  • підлогові;
  • настінні;
  • стельові.

Не рідкість – портативні пристрої. Вони легкі, компактні та мобільні. Залежно від потужності прилад здатний обігрівати приміщення площею від 10 до 25 кв. м та більше. Завдяки останнім технічним розробкам можна вибрати функціональну модель з дисплеєм, термостатом, захистом від перегріву, пультом ДК, таймером та іншими корисними функціями.

Проведемо розрахунок. Щоб обігріти приміщення площею 12-15 кв. м, потрібен інфрачервоний обігрівач із максимальною потужністю 1200 Вт. За 8 годин роботи в день прилад витрачає 9,6 кВт, за місяць – 288 кВт. Усього вартість використання – 483,84 грн./місяць.

Теплові насоси

Тепловий насос фото

Подібні агрегати можуть працювати не тільки на нагрівання, а й на охолодження, тому прилад буде корисний цілий рік. Теплові насоси – досить дороге задоволення, але може використовуватися в якості основного і єдиного джерела тепла. Вартість в середньому в 5-15 разів вища, ніж у звичайного побутового тепловентилятора. Але ціна цілком виправдана. Це вкладення на майбутнє, адже така техніка служить приблизно 15-30 років, тоді як електротепловентилятор працює від 1 до 5 років.

Переваги теплових насосів:

  • енергоефективність: пристрої економно витрачають електрику та характеризуються високим коефіцієнтом перетворення енергії на тепло;
  • екологічність: теплові насоси не викидають у навколишній простір жодних шкідливих компонентів;
  • пожежна безпека: прилади працюють без палива, відкритого вогню, багато моделей мають захист від перегріву;
  • універсальність: підходять для використання у приватному будинку та квартирі.

Тепла підлога

Тепла підлога фото

Подібна система опалення може бути основною в квартирі та будинку. Згадаймо уроки фізики: тепле повітря легше, тому піднімається вгору, а холодне важче і переміщається вниз. Прохолодні потоки, контактуючи з теплою підлогою, гріються. Під час руху нагрітих повітряних мас температура у всьому приміщенні підвищується.

Розрізняють електричну та водяну теплу підлогу. Зазначимо загальні переваги обох видів:

  • економність;
  • рівномірний розподіл тепла;
  • безпека;
  • естетичність;
  • довговічність.

Розрахуємо необхідний бюджет для монтажу теплої підлоги. Врахуйте, що вартість залежить від багатьох факторів: типу покриття та терморегулятора, цінової категорії матеріалів та обладнання. Проведемо орієнтовний розрахунок для раніше згаданого будинку площею 80 кв. м на прикладі комплекту вартістю 700 грн./кв. м. Загальна ціна – 56000 грн. за систему. Також потрібно сплатити за послуги робочих.

Ще порахуємо щомісячні енерговитрати. Розглянемо з прикладу теплої підлоги з максимальною потужністю 150 Вт/кв. м, що працює 8 годин на добу. Щоб розрахувати сумарну витрату електрики за 1 годину, застосуємо формулу – W = S × P де:

  • W – енергоспоживання;
  • S – площа опалювального приміщення;
  • P – потужність системи опалення.

Підставимо відомі дані у формулу: W = S × P = 80 кв. м × 0,15 кВт/кв. м = 12 кВт/год. За 8 годин роботи система споживає 96 кВт. За 30 днів – 2880 кВт. Загалом за електрику доведеться заплатити 4838,4 грн./місяць. Будемо відвертими: цифра не маленька.

Придбайте резервні джерела енергії

Сонячні панелі фото

Необхідність у подібному оснащенні гостро відчувається в реальних умовах, враховуючи підвищення тарифів на електрику, ризик непередбачуваного відключення та тривалої відсутності світла через воєнні дії.

Доцільно вдатися до альтернативних джерел живлення. Найпопулярніші в Україні – сонячні панелі. Вони перетворюють промені сонця в енергію навіть взимку, коли сонячне світло менш інтенсивне. Підлягають установці на даху приватного будинку, на стіні та покрівлі багатоквартирних та висотних будівель, балконах та не тільки.

Менш поширені серед українського населення, але не менш ефективні, вітрогенератори, які перетворюють силу вітру на електроенергію. Вітрогенераторні системи підходять для встановлення у приватному секторі, наприклад, це чудовий вибір для мешканців віддалених селищ.

Корисні рекомендації для полегшення опалювального сезону

  • не загороджуйте радіатори меблями або щільними фіранками, щоб нічого не заважало рівномірному розподілу тепла в приміщенні;
  • встановіть тепловідбивні екрани за батареями, вони ефективно відбивають тепло, що віддається радіаторами, тим самим сприяють нагріванню повітря та знижують тепловтрати;
  • не застилайте теплу підлогу килимами, так як вони перешкоджають нагріванню повітря знизу;
  • кахельне покриття для підлоги вкрийте м'яким щільним палацом. Цей простий захід дозволяє зберегти близько 15% тепла;
  • купіть зимові ковдри, пледи, електричні грілки та електропростирадла, затишні халати та теплі шкарпетки.

Недарма існує вираз «попереджений – значить озброєний». Чекаючи важкого опалювального сезону в 2022-2023 роках, не сидіть, склавши руки, а дійте. Як бачите, мікроклімат у вашому будинку та квартирі залежить тільки від вас.



Ви дивилися